¨
abbott
prossure ensurepro

Výživa při chemoterapii

Nutriční terapie v kostce

Diagnóza zhoubného nádorového onemocnění a jeho léčba je vždy obrovskou změnou v životě pacienta. Přináší s sebou mnoho změn, které se odrážejí nejen v psychickém, ale i fyzickém stavu pacienta. Strach, nejistota, stres, ale i nežádoucí účinky léčby a komplikace samotného onemocnění, to všechno jsou faktory, které mohou vést ke změnám v běžných návycích pacienta, nutriční stav nevyjímaje.

Budeme-li se bavit o nutričních, tj. výživových dopadech nádorového onemocnění, je nutné se na tuto problematiku dívat více komplexně. Bohužel, v naší zemi nejsou z pohledu nutrice historicky nastaveny příliš dobré stravovací návyky. Přesto, se zvyšující se dostupností informací, osvětou a správnou edukací nejen z řad zdravotníků dochází jistě ke zlepšení, a to především od základu, u dětí.

Nesprávné návyky si totiž nemocní pacienti přenášejí i do fáze léčby své nemoci.

Nedostatek kvalitních bílkovin, správných sacharidů, převaha nasycených mastných kyselin, nedostatečná konzumace zeleniny a ovoce a s tím spojený snížený příjem vitamínů, minerálních látek, stopových prvků, vlákniny, to je ještě velice častý kolorit naší populace.

U značné části pacientů je prvotním příznakem rozvoje nádorového onemocnění právě ztráta váhy a snížení chuti k jídlu. Příčinou jsou změny metabolických pochodů v našem těle, které právě ovlivňuje růst samotného nádoru. V tomto případě je jediným řešením efektivní onkologická léčba, která odstraní nebo alespoň sníží působení oné prvotní příčiny – nádorového onemocnění. Většinou se ale neobejdeme bez pomoci odborníků a nastavení správné nutriční terapie. Ta spočívá v přesném nastavení podle daných potřeb pacienta, a to ve formách, které jemu nejvíce odpovídají – tekuté výživy k popíjení (tzv. sipping, které mají široké pole využití ve studené, a dokonce i zmrzlé formě, do studené i teplé kuchyně), ve formě pudingů, želé, práškových doplňků, v některých indikovaných případech je nutné využít i parenterální (nitrožilní) podávání výživy – jedná se většinou o pacienty, jejichž trávicí trakt není efektivně schopen stravu zpracovat.

Samotná onkologická léčba (a nejen chemoterapie) s sebou nese bohužel i určité spektrum nežádoucích účinků. Přestože už dnes existuje efektivní forma léčby nevolnosti, z níž velká část je podávána preventivně, tzn. již současně nebo před podávanou léčbou tak, aby v ideálním případě k rozvoji nevolnosti vůbec nedošlo, velice často samotný proces podávání léčby včetně mechanismů jejího účinku výrazně sníží chuť k jídlu. Zde je opět místo pro nutričního specialistu k efektivnímu nastavení výživy. Pacient s dobře vedenou nutriční péčí pak jednoduše a jednoznačně vykazuje daleko méně komplikací spojených nejen s léčbou – především mají rychlejší a efektivnější hojení ran (i po operacích), vykazují méně infekčních komplikací (imunitní systém potřebuje ke svému správnému fungování dostatek stavebního materiálu – především bílkoviny), vykazují i lepší psychický stav.

Velice zjednodušeně a obecně řečeno – existují dvě roviny v nichž je možné po nutriční stránce s onkologickým pacientem pracovat.

První z nich je na straně pacienta – tady je nutné položit si zásadní otázku: Co jsem schopen já sám udělat pro zlepšení stavu výživy? Odpověď je vcelku jednoduchá: pokud můžu, pak se zaměřit na příjem kvalitního masa, ryb, mléčných výrobků, vitamínů a stopových prvků v přirozené podobě (ovoce a zelenina) a především, dodržovat doporučení svého lékaře a nutričního specialisty.

Druhá rovina je pak už na lékaři, nutričním specialistovi a na veškeré podpůrné léčbě, kterou jsme pacientovi dnes schopni nabídnout.

Mnohdy nejsou výsledky vidět hned. Není vždy cílem, aby pacient začal přibírat. Cílem ale vždy musí být pacient s dobře nastavenou podpůrnou péči nejen při léčbě nádorového onemocnění.

 

autor: MUDr. Lukáš Chláchula
Náměstek ředitele pro léčebnou péči
Lékař onkologie Komplexního onkologického centra
Nemocnice AGEL Nový Jičín a.s.

CZ-N/A-2100024

Vyvážený příjem živin
a energie v nemoci

PROSURE®

Tekutá výživa k dietnímu postupu u pacientů s podvýživou nebo s rizikem vzniku podvýživy, u pacientů s nádorovým nebo jiným zánětlivým onemocněním.

více informací

ENSURE® Plus Advance

Komplexní a vyvážená tekutá výživa určená k dietnímu postupu u dospělých s podvýživou a/nebo při ztrátě svalové hmoty, síly a funkčnosti.

více informací
Ensure® Plus Advance a Prosure® jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely. *

*Ensure® Plus Advance a Prosure® jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely.
Důležité upozornění: jsou vhodné jako doplňkový zdroj výživy. Používejte na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy, farmacie nebo odborníka na péči o matku a dítě. Není určeno pro děti, pokud použití nedoporučil lékař nebo jiný kvalifikovaný zdravotnický pracovník. Není určeno k parenterálnímu použití. Neužívat při galaktosémii. Bez lepku.
Přípravky zakoupíte v lékárně, nebo Vám je může předepsat Váš onkolog.